• 2 Çeşit Mutfak
  • 44 'den fazla Yemek Tarifi
  • 0 'den fazla Video

Domates Soslu Makarna

MALZEMELER
TARİF

İlk adım olarak makarnanın haşlanması gerekmektedir. Bu işlem için paketin üzerinde yazan miktarda su ve süreye uyarak haşlama işlemi gerçekleştirilir.

Makarna Domates Sosu Nasıl Hazırlanır?
Makarna haşlanırken domates sosu da hazırlanmaya başlanır. Domates sosu için geniş bir yavanın içerisine sıvı yağ dökülür. Öncelikli olarak ince doğranmış soğanlar yağda kavrulur.
Kavrulmuş soğanların üzerine malzeme listesinde verilmiş olan konserve domates sosu eklenir. (Alternatif olarak 3-4 domatesin kabuğunu soyup, küçük dilimler halinde doğrayarak kullanabilirsiniz.)
Eğer sosunuzda sarımsa yoksa 1-2 diş sarımsak da ilave edebilirsiniz.
Tavadaki domates sosu kaynamaya başladıktan sonra baharat ekleyebilirsiniz. Karabiber, tuz ve taze kekik ekleyebilirsiniz.
Sos hazırlandıktan sonra makarnanın haşlandığı sudan 1-2 kepçe alınarak sosun üzerine dökülür.
Sos hazır olduktan ve makarnalar da pişip suyu süzüldükten sonra birbirine karıştırılır. Dilerseniz sosun tamamını makarna ile karıştırmadan önce bir kısmını ayırıp servis esnasında makarnanın üzerine de 1-2 kaşık bırakabilirsiniz. Hoş bir görüntü olacaktır. Özellikle yaz domatesleri ile denemenizi önereceğim domates soslu makarnamız servise hazır, şimdiden afiyet olsun.